OTHELLO

Islandské národné divadlo a Vesturport

O predstavení

Othello bol vždy cudzinec. A najlepší ochranca krajiny. A poctivec. Ale každý má svoju citlivú strunu. A Jago je vybaveý na to, aby tieto citlivé struny rozovučal.

Jago je totiž ambiciózna žena, kariéristka, ktorú Othello prehliadol, keď si za svojho pobočníka vybral mladého Cassia. Pre ňu je to však dostatočný motív na to, aby rozbehol celú mašinériu pomsty. Jedným z cieľov je aj Othellova mladá, krásna a dobrá manželka. Spochybniť čisté city, zasiať žiarlivosť a nenávisť sa zdá byť účinný prostriedok, ak chceme nepriateľa zraziť na kolená. Stačí sa dotknúť toho najtemnejšieho démona, ktorého má. A keď takýto démon vyjde na povrch, treba byť na pozore. Dôsledky môžu byť tragické.

Svet, ktorý na javisku vytvorí Islandské národné divadlo, má problém s inými a inakosťou, vidí devastáciu prírody a krásna. V takomto svete prežijú iba tí, ktorí zničia všetko naokolo a zabarikádujú sa do sveta plastu. Takáto izolácia je najlepšia pôda, ako udrieť ten správny klinec nepokoja do mysle Othella. Rodová nerovnosť a deštrukcia našej planéty dávajú možnosť nového výkladu klasickej hry, v ktorom Jaga hrá prvý krát žena.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny s prestávkou

Islandské národné divadlo z Reyjkjavíku predstaví tvorbu domáceho režiséra Gísli Örn Gardarssona zo známeho divadelného zoskupenia Vesturport. Ich inscenácke získali West End, precestovali časť Európy. Diváci Slovenského národného divadla ich na Slovensku uvidia prvý krát.


Aktivita bola podporená z Grantov EHP a Nórska 2009 – 2014 v SR.
          

Inscenačný tím

Úprava Gísli Örn Garðarsson
Preklad Hallgrímur Helgason
Réžia Gísli Örn Garðarsson
Scéna Börkur Jónsson
Kostýmy Sunneva Ása Weisshappel
Hudba Björn Kristjánsson (Borko)

Obsadenie

Othello Ingvar E.Sigurdsson
Jago Nina Dögg Filippusdottir
Brabantio Björn Hlynur Haraldsson
Desdemona Aldis Amah Hamilton
Cassio Arnmundur Ernst Backman
Rodrigo Gudjon David Karlsson
Emil Olafur Egill Egillson
Bianca Katrin Halldora Sigurdardottir

Ceny vstupeniek

1. kategória 10 € / 17 €
2. kategória 7 € / 14 €
3. kategória 5 € / 9 €
4. kategória 4 € / 5 €
Študenti 1 €