NEPRIATEĽ ĽUDU

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Krakov

O predstavení

Nepriateľ ľudu, to je znepokojenie, rozrušenie i radosť z hrania. Klata neponúka rýchle riešenia, neobviňuje, nepodáva diagnózu. Ukazuje stav, v ktorom sme všetci – bez výnimky – uviaznutí. Stav, z ktorého niet úniku. Musíme sa vzbúriť – to je naša vlastná alternatíva, bez ohľadu na cenu a následky. Svet možno nie je to najkrajšie miesto, ale ešte stále stojí oň zabojovať. (Teatralny.pl, Newsweek)

Ibsen napísal Nepriateľa ľudu v roku 1882, ale mechanizmy, ktoré opisuje, zostávajú stále rovnaké. Odhaliť správu o kontaminovaní vody kúpeľov môže ovplyvniť návštevu turistov, dokonca ich odradiť a mesto vystaví vlne nezamestnanosti. Opravy, ktoré navrhuje Dr. Stockman, by trvali dva roky a stáli by mesto obrovské peniaze. A tak sa mesto z obavy o svoju budúcnosť radšej postaví na stranu starostu a peňazí ako na stranu zdravia. A pravdy. Nepriateľom ľudu sa stáva teda ten, kto chce pravdu. To, čo napísal Henrik Ibsen pred sto rokmi, je zrazu oveľa aktuálnejšie – hľadanie senzácií, pravdy v mene verejného blaha, prepojenie vlády a médií, katastrofálny stav ekológie. Žijeme čas bitiek o pravdu. Zmenili sa len hrdinovia. Z Doktora Stockmanna a jeho rodiny sa na konci stávajú vydedenci na úteku, bezbranní a opustení. Symbolická potopa zaleje svet, ktorý sa zmieta v chaose, nenávisti, klamstvách i demagógii. A ako hovorí Major Stockmann v inscenácii – Ľudia sa najlepšie cítia s tými dobrými starými ideami, ktoré už poznajú. A žiadna zmena sa neočakáva.

V réžii Jana Klatu vznikla inscenácia ako úžasný herecký, ale i hudobný duel medzi Juliuszom Chrząstowským a Radosławom Krzyżowským. Popkultúra a idey sa stretávajú v úchvatnej scénografii. Inscenácia hosťovala na medzinárodných festivaloch a získala veľké uznanie publika a výborné ohlasy.

2 hodiny 10 minút (bez prestávky)

Inscenáciu uvedieme s anglickými a so slovenskými titulkami.

Inscenačný tím

Preklad Anna Marciniakówna
Réžia Jan Klata
Scény/kostýmy/svetlo Justyna Łagowska
Choreografia Maćko Prusak
Hudba Robert Piernikowski
Úprava textu a dramaturgia Michał Buszewicz

Obsadenie

Doktor Tomas Stockmann Juliusz Chrząstowski
PANI Stockmannová Małgorzata Zawadzka
Starosta Peter Stockmann Radosław Krzyżowski
Petra Monika Frajczyk
Redaktor Hovstad Michał Majnicz
Billing Bogdan Brzyski
Kapitán Horster Paweł Kruszelnicki / Bolesław Brzozowski
Tlačiar Aslaksen Zbigniew Kosowski
Morten Kill Zbigniew Ruciński
  Ania Komorek, Maciek Trybus

Ceny vstupeniek Kúpiť vstupenky

1. kategória 17 €
2. kategória 14 €
3. kategória 9 €
4. kategória 5 €
Študenti 1€