KRÁĽ UBU

Slovinské národné divadlo Drama, Ľubľana

O predstavení

Inscenácia je kolektívna práca Ubu ansámblu na motívy hry Alfreda Jarryho Kráľ Ubu.

A ak je hlavný motív kráľa Ubu mocenská prostota, tak v inscenácii ju zobrazia ako ukážku každodenného života, a tým legitímne a rovnako aj priamočiaro vyslovia otázku – stanovisko, prečo by malo divadlo užívať politickú korektnosť, solidárnosť, normatívnosť a etiku, ak to nerobí ani vláda, ani zdravotníctvo a ani školstvo. (Dnevnik)

Čierna komédia, v ktorej sa varírujú ubuovské témy, od nevinnej túžby po úspechu a ocenení, po byť prví a najlepší až po fascináciu na týmito víťazmi a veľkými osobnosťami až po infantilnosť a banálnosť zla, pozície moci a vlády. (www.delo.si.)

V inscenácii Jerneja Lorenciho sa ukazuje vlastná vízia dnešnej brutality a primitivizmu, ktorá nie je menšia či menej aktuálna, ako bola v čase premiéry Kráľa Ubu. Útok na hodnoty malomeštiakov, škandál, ktorý rozdelil publikum, neočakávane predpovedal udalosti v dvadsiatom a zjavne aj v dvadsiatom prvom storočí. A to tak v umení, ako aj v spoločenskom živote. V umení predpovedal avantgardné prúdy ako nadrealizmus, dadaizmus, ale aj celú absurdnú drámu. A spoločnosti zas predpovedal nenásytnosť a bezohľadnosť. Bezohľadný, majetnícky, pažravý a v skutočnosti zbabelý Tatko Ubu, ktorého ku krutému prevzatiu moci a k ešte ukrutnejšej vláde naviedla jeho žena, Mama Ubuľa, je paródiou Lady Macbeth. Kráľ Ubu je priama ukážka prevrátenej logiky človečenstva. Ako postava je problematický, ale keď sa ocitne na javisku a postaví sa ľuďom zoči-voči, tak diváci spoznajú princípy jeho fašizujúceho bytia. Zjavuje sa to v mocenskej a temnej hre s veľkou dávkou čierneho humoru a bez akejkoľvek rezervovanosti. Preto každá doba má svojho Kráľa Ubu.

Jernej Šugman získal za úlohu Kráľa Ubu niekoľko hereckých cien. Rovnako aj kolektív autorov za najlepšiu inscenáciu. Precestovala niekoľko festivalov.

2 hodiny 40 minút, 1 prestávka

Inscenáciu uvedieme so simultánnym tlmočením do slovenského a anglického jazyka.

Inscenačný tím

Réžia Jernej Lorenci
Dramaturgia Matic Starina
Scéna Branko Hojnik
Kostýmy Belinda Radulović
Hudba a výber hudobných citácií Branko Rožman
Svetelný dizajn Pascal Mérat
Choreografia Gregor Luštek

Obsadenie

Tatko Ubu Jernej Šugman
Mama Ubuľa Nina Valič
Kapitán Bordure Bojan Emeršič
Veľký Farár Jurij Zrnec
Klemen Slakonja Klemen Slakonja
Minister Sabina Kogovšek/ Vojko Zidar
Finačník Boris Mihalj
Sudca/Veľký Gregor Zorc, a. h.
Negro/Malý Žan Perko, a. h.

Ceny vstupeniek Kúpiť vstupenky

1. kategória 17 €
2. kategória 14 €
3. kategória 9 €
4. kategória 5 €

Fotogaléria