Aktuality 2017

29.5.2017 13:22

Rumuni na festival privezú smiech, alebo jediná komédia v podaní Národného divadla I. L. Caragialeho Bukurešť

Civilizácia ohrozuje civilizáciu je síce vážnou a aktuálnou témou, ale neexistuje dôvod, prečo sa nezasmiať. Hra Lotéria, alebo aj dobre urobená hra, ktorá v sebe nesie esenciu hororu, čierny humor a provokuje tak, že sa určite môžete tešiť na divadelný zážitok plný karikatúry. Lotéria je divadelnou hrou o hazarde a šťastí, ktoré sa môže v sekunde zvrtnúť.

Je to prekliata ničota v karnevalovom pekle, ktoré je rovnako zlovestné, ako i karikatúrne. Dráma sa v Lotérii mieša s hororom i čiernym humorom. (Dilema Veche)

https://www.youtube.com/watch?v=XIrd1GEMl_s

Leftera Popescua, priemerného úradníka, ktorého drví vlastná existencia, takmer stretlo šťastie. Takmer preto, lebo síce vyhral jackpot 50 000 lei v dvoch lotériách, ale nemôže k nim nájsť lístky. V tejto beznádeji Popescuovci prehrabávajú celý dom. Lefter si pamätá, že ich isto-iste mal v sivom saku. Lenže práve to sako jeho dobrá žena darovala cigánke ako výmenu za riady. Tie, samozrejme, Lefter rozbije a ide hľadať cigánku. A aj svoje sako. Dvom strážnikom sa ju podarí nájsť, dokonca aj so sakom. Ale lístky v ňom už, bohužiaľ, nie sú. K nájdeniu lístkov do lotérie nepomôže ani výsluch na polícii. Zašlo to až tak ďaleko, že Lefter sa niekoľko dní ani neukázal v práci a predstieral chorobu, aby tie nešťastné lístky mohol nájsť. A práve teraz, keď jeho hľadanie vrcholí, ho stretne vlastný šéf. A tak sa k všetkým starostiam pridáva aj predvolanie na ministerstvo, inak ho vyhodia. Práve vďaka predvolaniu sa mu však v tajnej zložke podarí nájsť tie dva najzásadnejšie lístky v jeho živote. Sám sa nakoniec rozhodne prácu opustiť. Svoje dôvody pomenuje ako oslobodenia sa spod nadvlády. Konečne si môže vyzdvihnúť toľko pretrpenú i vytúženú výhru. Lenže keď sa po ňu dostaví, zistí, že každá je v inej lotérii. No ako môže úbohá duša zniesť toľko šokov? Neovplyvní sled šialených situácií aj nášho bežného úradníčka? A ako dopadne jeho dobrá žena? Klasická burleska sa nemôže končiť bez smiechu. No čo s ním, keď je za ním diabolský ironický úškľabok...

LOTÉRIU v podaní divadla I. L. Caragieleho Bukurešť uvidíte v rámci festivalu Eurokontext.sk 2017 16. júna o 20.00 h v Sále činohry novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online tu. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.