Aktuality 2017

29.5.2017 13:23

Po prvý raz na Slovensku: Národné divadlo Island. Divadlo Vesturport

Islandské národné divadlo z Reykjavíku predstaví tvorbu domáceho režiséra Gísliho Örna Gardarssona zo známeho divadelného zoskupenia Vesturport. Ich inscenácie si získali West End, precestovali časť Európy. Diváci Slovenského národného divadla ich na Slovensku uvidia prvýkrát.

Divadlo VESTURPORT

28. augusta v roku 2001 si skupina študentov otvorila vlastné divadlo, ako to urobili mnohí ich predchodcovia. Niektorí sa do divadelných dejín zapísali spôsobom, na aký sa nezabúda, pod inými sa zľahla zem. Divadlo im požehnal kňaz a prvými produkciami boli predstavenia DiscoprasceKľúč okolo krku. Najväčší úspech divadelnej a filmovej skupiny je však spojený práve so Shakespearovou nesmrteľnou drámou o láske, nenávisti, moci – Romeo a Júlia.

https://www.youtube.com/watch?v=hjiQa2cf_uc

„Pravdepodobne to nie je Shakespeare, na akého sme zvyknutí, ale je to Shakespeare, aký by mal byť.“

Sean Connery

https://www.youtube.com/watch?v=oJUknlBkgwE

„Odvážny, drzý, famózne energický, ale predovšetkým plný zábavy!“

The Finanacial Times

OTHELLO

„Nová produkcia, v ktorej súťaživosť, ambície, násilie a láska vytvárajú extrémne silný divadelný zážitok à la Vestuport.“

https://www.youtube.com/watch?v=XzRxWLK4sqQ

Shakespearov Othello bol vždy cudzinec. A najlepší ochranca krajiny. A poctivec. Ale každý má svoju citlivú strunu. A Jago vie, ako tieto struny rozozvučať.

Svet, ktorý na javisku vytvorí Islandské národné divadlo, má problém s inými a inakosťou, vidí devastáciu prírody a krásna. V takomto svete prežijú iba tí, ktorí zničia všetko naokolo a zabarikádujú sa do sveta plastu. Takáto izolácia je najlepšia pôda, ako udrieť ten správny klinec nepokoja do Othellovej mysle. Rodová nerovnosť a deštrukcia našej planéty dávajú možnosť nového výkladu klasickej hry, v ktorom Jaga hrá prvýkrát žena.

Jago je v poňatí Islandu ženou ambicióznou. Je karieristka, ktorú Othello prehliadol, keď si za svojho pobočníka vybral mladého Cassia. Pre ňu je to však dostatočný motív na to, aby rozbehla mašinériu pomsty. Jedným z cieľov je aj Othellova mladá, krásna a dobrá manželka. Spochybniť čisté city, zasiať žiarlivosť a nenávisť sa zdá byť účinný prostriedok, ak chceme nepriateľa zraziť na kolená. Stačí sa dotknúť toho najtemnejšieho démona, ktorého má. A keď takýto démon vyjde na povrch, treba sa mať na pozore. Dôsledky môžu byť tragické.

Inscenáciu Othello uvidíte v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 19. júna o 10.00 a 19.00 h v Sále činohry v novej budove SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online tu. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.