Aktuality 2017

22.5.2017 18:09

Mučeník o náboženskom fanatizme v podaní Národného divadla z Ostravy

Mučeník, 14. 6. 2017, 19.00 h, Štúdio, nová budova SND

Hra od nemeckého autora Mariusa von Mayenburga je reakciou na teroristické udalosti, ktoré sa udiali 11. septembra v New Yorku. Obsahuje v sebe niekoľko tém, ktoré sú aktuálnejšie dnes než v období jej vzniku. Utečenecká kríza, ktorá sa priamo dotýka aj Slovenska. Nie sme my súčasťou krajiny, z ktorej ľudia odchádzajú, či už kvôli práci, ekonomickej istote, alebo lepšiemu životu?

Fašizujúci extrémizmus je prítomný v mnohých európskych krajinách a akoby sa stával prehliadanou súčasťou našich životov. Najviac zaráža v krajinách, kde problém utečencov vlastne neexistuje.

Mučeník je o mladom študentovi strednej školy Benjaminovi, ktorý sa vrhne do štúdia Biblie s fanatizmom, ktorý ho celkom ovládne. Doslovné interpretácie textu idú ruka v ruke s jeho prekrúcaním a extrémnymi požiadavkami na svoje okolie. Demagógia, nulová schopnosť tolerovať potreby ostatných. S Benjaminom si ani učitelia, matka samoživiteľka či spolužiaci nevedia dať rady. Netušia, čo sa s chlapcom deje, čo sa odohráva v jeho vnútri. Ako pristúpiť k problému, ktorý sa týka „nášho“ vierovyznania? Veď zlí sú, boli a budú vždy ONI!

https://www.youtube.com/watch?v=p0uL68fi-18

Nie. Fanatizmus je nebezpečný bez ohľadu na náboženstvo. Je jedno, či ste moslim, kresťan, alebo žid. Fanatizmus totiž nie je problém samotnej viery, ale zlyhania spoločnosti, ktorá nie je schopná zaujať k problému konkrétny postoj a nie je ochotná hľadať riešenia. Problémy si prehadzujeme ako horúce zemiaky presne tak, ako keď sa v dialógu vzájomne osočujú matka a pedagógovia. Nikto za nič nemôže a nikto nenesie vinu. Riaditeľ nechce mať problémy, a tak sa snaží každý problém zamiesť pod koberec. Konať začne až učiteľka biológie, darvinistka telom i dušou, ktorá sa snaží Benjamina presvedčiť racionálnymi argumentmi.

Kto sa v súboji ukáže ako väčší fanatik? Čo robiť, keď sloboda jednotlivca začne obmedzovať celok? Ako spoznať hranicu medzi toleranciou a laxnosťou prameniacou z neschopnosti prijať zodpovednosť? Náboženský fundamentalizmus sa môže dnes prejavovať v rôznych podobách. Čo ak by západoeurópsky pubertiak prepadol kresťanskému fanatizmu? Čo by sa dialo potom?

Predstavenie uvedieme s anglickými titulkami.

Mučeníka v réžii Janusza Klimszu a interpretácii Národného divadla moravsko-sliezskeho z Ostravy uvidíte v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 14. júna o 19.00 h v Štúdiu novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online tu. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.