Aktuality 2017

21.5.2017 10:21

Stretnutie – najkrajší príbeh lásky pohľadom Enikő Eszenyiovej

15. jún 2017, 19.00 h, Sála činohry, nová budova SND

Trilógia Očistenie, StretnutiePohreb Pétera Nádasa nepatrí v Maďarsku medzi tie najpopulárnejšie a to napriek faktu, že autor patrí medzi zaujímavé zjavy maďarskej literatúry. Jeho nenapodobiteľný štýl písania je v kontexte maďarskej dramatiky jedinečným úkazom a jeho trilógia nie je výnimkou. Všetky tri hry sú úzko spojené s dianím vo východoeurópskom priestore 70. a 80. rokov. Stretnutie je priamou konfrontáciou individuálneho príbehu mladej dvojice, ktorá znovu prežije a pretrpí spoločnú minulosť ovplyvnenú tokom veľkých dejín. Hru Stretnutie, ktorá je jej súčasťou, vytvoril v roku 1979 a prvej premiéry sa dočkala o šesť rokov neskôr.

Popredné maďarské divadlo Vígszínház a režisérka Enikő Eszenyi vám v rámci festivalu Eurokontext.sk 2017 ponúknu najkrajší klasický príbeh lásky prerozprávaný univerzálnym jazykom divadla. Ten tvoria modelové situácie a neuveriteľná sila poetického jazyka. Celý text je komponovaný ako hudobná skladba. Je to hra múdrosti a elegancie s jemným zmyslom pre humor a s opisom reality, ktorá sa dotýka našich zmyslov. Je to hra so silným psychologickým konfliktom, kde aj ticho má svoju výrečnosť, kde sa na javisku bije sebaovládanie so šialenstvom, zabúdanie s pamäťou, poznanie s nevedomosťou. Jednoducho, kde sa stretáva žena a muž. Ústami ženy hovorí Nádas o zložitosti života, života minulosti, ktorá sa však prelína s prítomnosťou. Tento príbeh inšpirovala skutočná postava ženy násilne vysídlenej z Budapešti v 50. rokoch. Dnes to však už nie je masochistická spomienka na minulosť a prežitú tragédiu, ale aj gesto rozhrešenia a zmierenia. Tieto dve postavy sa jednoducho museli stretnúť.

Enikő Eszenyi

Po absolvovaní štúdií herectva na Divadelnej a filmovej akadémii v Budapešti (1983) bola prijatá do budapeštianskeho divadla Vígszínház, jedného z najprestížnejších a najväčších divadiel v Maďarsku. Od februára 2009 bola vymenovaná za umeleckú riaditeľku tohto divadla.

Jej prvou réžiou bola Buchnerova hra Leonce a Lena v Budapeštianskom komornom divadle, za ktorú získala sedem národných cien na festivale v roku 1991. Hra bola súčasťou repertoáru päť rokov. V roku 1992 naštudovala West Side Story, za ktorú dostala cenu za najlepšiu réžiu. Jej inscenácia Kleistovej Katarínky z Heilbronnu sa rovnako stretla s mimoriadne kladným prijatím nielen u divákov, ale aj zo strany kritiky.

Prvé inscenovanie Shakespeara bolo späté práve s Činohrou SND. Ako sa vám páči premiérovala v roku 1996. Táto inscenácia jej priniesla cenu za najlepšiu réžiu na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. O päť rokov neskôr bola nominovaná na rovnakú cenu za adaptáciu Antonia a Kleopatry, ktorú taktiež inscenovala na pôde Činohry SND.

Vytvorila inscenácie pre Národné divadlo v Prahe, ale hosťovala aj za hranicami strednej Európy. Okrem amerického Washingtonu režírovala aj v Petrohrade Albeeho hru Kto sa bojí Virginie Woolfovej?. V Opere Národného divadla Praha absolvovala aj svoj debut na poli opernej réžie s Rossiniho Popoluškou. V roku 2009 režírovala v divadle Vígszínház Shakespearovho Othella, ktorý bol uvedený aj na medzinárodnom divadelnom festivale v Soule.

Bola vyznamenaná niekoľkých maďarskými štátnymi cenami, o. i. Cenou Jászai Mari, zaslúžilým umelcom, a Kossuthovou cenou (2001), najprestížnejším maďarským ocenením. Získala Rad za zásluhy Maďarskej republiky. V roku 2010 bola vymenovaná za veľvyslankyňu maďarskej kultúry.

Ako herečka má na repertoári titulné postavy svetového repertoáru od Shakespeara cez ruskú dramatiku z obdobia realizmu, ale aj popredných západných dramatikov, ako je J. B. Shaw, Tennessee Williams, Osborn či Bertolt Brecht. S úspechom stvárnila mnoho filmových rolí a je držiteľkou ocenenia Najlepšia herečka v hlavnej úlohe z Maďarského festivalu a Ceny maďarských divadelných kritikov.

V rámci sprievodných podujatí festivalu Eurokontext 2017 sa s režisérkou budete mať možnosť stretnúť na Panelovej diskusii 15.6. 2017 o 11:00.

Hra Stretnutie mala premiéru v divadle Vígszínház v roku 2015.

STRETNUTIE v réžii Enikő Eszenyiovej a interpretácii divadla Vígszínhás uvidíte v rámci festivalu Eurokontext.sk 2017 15. júna o 19.00 h v Sále činohry novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online tu. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.