Aktuality 2017

17.5.2017 8:36

Punkrockový Ibsen v podaní režiséra Klatu

Nepriateľ ľudu, 13. 6. 2017, 19.00 h, nová budova SND, Sála činohry

Poľský režisér Ján Klata je v súčasnosti najznámejším, ale i najkontroverznejším poľským režisérom a dramatikom. Jeho divadelné interpretácie sú revolučné, atypické, súčasné a zároveň vyžadujú otvorenú myseľ. Klata sa ako režisér nebojí ani kritiky, ani protestov. Jeho uchopenie klasických titulov a forma aktualizácie nie sú založené len na potrebe šokovať, ale aj na potrebe podať svedectvo o dobe, v ktorej žijeme. Nevyhýba sa implicitným vyobrazeniam, jeho réžie neraz spôsobili škandál. Jeho vyobrazenie nahoty a sexuality na javisku prerástlo až do trestného oznámenia, ktorým sa niekoľko mesiacov zaoberala polícia. Plamenná diskusia medzi tradicionalistami a zástancami moderny – či súčasného divadla má jasný obsah: Akú tvár by malo mať národné divadlo?

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej: Orestea

https://www.youtube.com/watch?v=IBM4kU7Jg0E

Poľský kulturológ Dr. Marcin Wieczorek sa na adresu tvorby Jana Klatu vyjadril jednoznačne: „Dnešná spoločnosť zabudla na to, že poslaním divadla je v prvom rade vzbúriť emócie.“ Teatrologička Monika Malkowska zaujala k tvorbe jasné stanovisko: „Škandál je najlepšie divadelné promo – vždy to tak bolo a vždy to tak bude.“

V rámci festivalu Eurokontext.sk sa Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej predstaví s ďalším klasickým titulom Nepriateľ ľudu od nórskeho dramatika Henrika Ibsena. Ibsenova dramatika bola v období vzniku šokujúca a zaoberala sa aktuálnymi témami. Nepriateľa ľudu napísal v roku 1882, ale mechanizmy, ktoré opisuje, zostávajú stále rovnaké. Odhaliť správu o kontaminovaní vody kúpeľov môže ovplyvniť návštevu turistov, dokonca ich odradiť a mesto vystaviť vlne nezamestnanosti. Opravy, ktoré navrhuje Dr. Stockmann, by trvali dva roky a stáli by obrovské peniaze. A tak sa mesto z obavy o svoju budúcnosť radšej postaví na stranu starostu a peňazí, ako na stranu zdravia a pravdy. Nepriateľom ľudu sa stáva teda ten, kto chce pravdu. To, čo napísal Henrik Ibsen pred sto rokmi, je zrazu oveľa aktuálnejšie – hľadanie senzácií, pravdy v mene verejného blaha, prepojenie vlády a médií, katastrofálny stav ekológie. Žijeme čas bitiek o pravdu. Zmenili sa len hrdinovia. Z doktora Stockmanna a jeho rodiny sa na konci stávajú vydedenci na úteku, bezbranní a opustení. Symbolická potopa zaleje svet, ktorý sa zmieta v chaose, nenávisti, klamstvách i demagógii. A ako hovorí Major Stockmann v inscenácii – Ľudia sa najlepšie cítia s tými dobrými starými ideami, ktoré už poznajú. A žiadna zmena sa neočakáva.

V réžii Jana Klatu budete mať možnosť vidieť Ibsenovu spoločenskú drámu ako punkový koncert, ako duel slova a hudby. Slovo a hudba majú rovnakú výpovednú hodnotu. Dekorovať nie je zámerom.

https://www.youtube.com/watch?v=6qnj9vApxoU

Nepriateľ ľudu, to je znepokojenie, rozrušenie i radosť z hrania. Klata neponúka rýchle riešenia, neobviňuje, nepodáva diagnózu. Ukazuje stav, v ktorom sme všetci – bez výnimky – uviaznutí. Stav, z ktorého niet úniku. Musíme sa vzbúriť – to je naša vlastná alternatíva bez ohľadu na cenu a následky. Svet možno nie je to najkrajšie miesto, ale ešte stále stojí oň zabojovať. (Teatralny.pl, Newsweek)

Jan Klata patrí k svetovej režisérskej špičke a doposiaľ vytvoril viac ako tridsať inscenácií. Okrem rodného Poľska vytvoril inscenácie pre Gdansk, Graz, Düsseldorf, Bochum a Berlín. Réžiu vyštudoval na Divadelnej akadémii vo Varšave a v štúdiách ďalej pokračoval na Štátnom divadelnom inštitúte v Krakove. Ako asistent spolupracoval s režisérom Jerzym Grzegorzewským na Bohéme v Divadelnom štúdiu Varšava v roku 1995. Môžeme sa teda domnievať, že návšteva Bratislavy nebude výnimkou. Aký bude jeho postoj voči Slovensku? Nevyhýba sa klasickým témam a textom, ktoré sú stále aktuálne, či už ide o Hamleta, Kráľa Leara, antickú Oresteu Ibsenovho Nepriateľa ľudu či dramatizácie ako Trilógia Henryka Sienkiewicza alebo Gogoľovho Revízora.

Viac o jeho tvorbe sa dozviete na jeho webovej stránke:

http://culture.pl/en/artist/jan-klata#beginnings

 

Nepriateľa ľudu v réžii Jana Klatu a interpretácii Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej uvidíte v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 13. júna o 19.00 h v Sále činohry novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.