Aktuality 2017

10.5.2017 20:18

ZAPNÚŤ/VYPNÚŤ – haiku, groteskná reflexia aj symbolistická dráma. To všetko prinesie Národné divadlo Mannheim

10. 6. 2017, 16.00 h, Sála činohry, nová budova SND

Prístavné mesto. Malý hotel. Každý pondelok sa pani Z. stretáva s pánom A. Pani A. s pánom Y. a pani Y. s pánom Z. Ten istý deň. Iba hodina je iná. Tri páry, ktoré sa vzájomne podvádzajú v tom istom priestore. Len recepčný vie o tajných stretnutiach. Aj on je zamilovaný, ale od tej, ktorú miluje, ho delí diaľka. Moment, keď sa zablysne, však všetko zmení. Akoby ste zapli a vzápätí vypli svetlo. Len jeden okamih stačí na to, aby sa životy zúčastnených obrátili naruby. Ten jeden moment rozhodne o hodnote lásky a o tom, čo skutočne znamená obetovať sa.

Príbeh o vzťahu, ktorý ovplyvní katastrofa, vznikol na objednávku divadla v Tokiu v rokoch 2012/13 a inšpiráciou bola katastrofa vo Fukušime. Napísal ho jeden z najpoprednejších nemeckých dramatikov súčasnosti Ronald Schimmelpfenning, držiteľ niekoľkých ocenení, nad ktorými vyčnieva Mulheimer Dramatikerpreis, ktorú získal v roku 2010 za hru Zlatý drak.

Režisér mannheimskej inscenácie Burkhard Kosminski poskladal jednotlivé scény ako puzzle. Malé a ešte menšie obrazy a scény založené na jednoduchých vyústeniach, zmysluplnosti a manévrovaní s jazykom. Hlboké dialógy sa striedajú so „small talkmi“ na hranici medzi komédiou a tragédiou. Režisér, ktorý je od roku 2006 umeleckým šéfom Národného divadla Mannheim, pretransformoval toto divadlo na umelecko-autorské. Divadlo, ktoré sa od interpretácie klasiky posunulo k hľadaniu nových dramatikov a k vytvoreniu priestoru, ktorý chce objavovať. V minulosti Kosminski režíroval hru August: Osage country od držiteľa Pulitzerovej ceny Tracyho Lettsa. Je držiteľom ceny Najlepší režisér a za svoju premiéru hry od Thomasa Jonigh: You shall give me grandsons si zo Spojených štátov amerických priniesol 6 cien zo súťaže Drama Louge Awards. Hra bola hodnotená ako najlepšia réžia na západnom pobreží.

Pred Národným divadlom Mannheim Kosminski pôsobil v Düsseldorf Schauspielhaus, v Shaubuhne Berlin, v Schauspiel Frankfurt.

Ako vyzerá poézia haiku v jeho réžii, sa môžete presvedčiť v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 vďaka predstaveniu Zapnúť/Vypnúť.

Predstavenie bude uvedené so slovenskými a s anglickými titulkami.

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.