STRETNUTIE

Vígszínház, Budapešť

O predstavení

Mám záujem o živé telá, ktoré naplnia divadlo vzťahov. Nezaujímam sa v divadle len o príbeh. Nezaujímajú ma takzvané idey. To je oblasť pre filozofiu a literatúru. V divadle ma zaujíma svet vzťahov, ktorý zhmotnia v živých telách. Vnímam obraz, pokúšam sa naplniť hudobnosť jazyka a vytvoriť film živých tiel, v ktorom herci otvoria to najvnútornejšie v nich. (Péter Nádas)

Péter Nádas patrí k veľkým zjavom maďarskej literatúry. Má nenapodobiteľný štýl písania, jedinečný v celej maďarskej dramatike. Hru Stretnutie napísal v roku 1979 a premiéru mala v roku 1985. Je to súčasť trilógie s názvami Očistenie, Stretnutie a Pohreb. Všetky tri sú hlboko vkorenené do východnej Európy 70. a 80. rokov. Práve Stretnutie je konfrontácia osobných a veľkých dejín. Mladý muž a žena v nej nanovo spoluprežijú, spolupretrpia históriu. Len tak sa dá preniknúť až do najhlbších vrstiev ľudskej duše.

V inscenácii divadla Vígszínház ide o najkrajší milostný príbeh prerozprávaný univerzálnym jazykom divadla. Ten tvoria modelové situácie a neuveriteľná sila poetického jazyka. Celý text je komponovaný ako hudobná skladba. Je to hra múdrosti a elegancie, s jemným zmyslom pre humor a s opisom reality, ktorá sa dotýka našich zmyslov. Je to hra so silným psychologickým konfliktom, kde aj ticho má svoju výrečnosť, kde sa na javisku bije sebaovládanie so šialenstvom, zabúdanie s pamäťou, poznanie s nevedomosťou. Jednoducho, kde sa stretáva žena a muž. Ústami ženy hovorí Nádas o zložitosti života, života minulosti, ktorá sa však prelína s prítomnosťou. Tento príbeh inšpirovala skutočná postava ženy násilne vysídlenej z Budapešti v 50. rokoch. Dnes to však už nie je masochistická spomienka na minulosť a prežitú tragédiu, ale aj gesto rozhrešenia a zmierenia. Tieto dve postavy sa jednoducho museli stretnúť.

2 hodiny a 5 minút

Inscenáciu uvedieme s anglickými a so slovenskými titulkami.

       

Inscenačný tím

Réžia Eszenyi Enikő
Scény Csaba Antal
Kostýmy Bianca Imelda Jeremias
dramaturgia Enikő Perczel
Svetelný dizajn Balázs Csontos
Kameramani András Táborosi/Domonkos Rónai
Video Gábor Huszti, Lóránd Szilágyi, Tamás Nagyfi
Zvuk Gábor Hajdú

Obsadenie

Mária Enikő Börcsök
Mladý muž Dániel Király
A ďalší Renáta Tar, Béla Gados, Márta Gilicze, Patrícia Puzsa, Vera Venczel, Zsuzsa Hullan, Irmi Földes, Janka Kopek, Márk Ember, Balázs Medveczky, Attila Viszt
Hudobníci Tamás Schlanger, Júlia Rabovay/Máté Zarári, Kinga Szilágyi/Gabriella Dóczy

Ceny vstupeniek Kúpiť vstupenky

1. kategória 17 €
2. kategória 14 €
3. kategória 9 €
4. kategória 5 €
Študenti 1 €

Fotogaléria